Mindig is szerettem volna valami egyszerűbb, de gyors járművet. A motor nagyon jó, viszont gyakorlatilag rövid távra teljesen értelmetlen használni a dolgos napokhoz pedig túl kevés, kirándulni a környékre teljes családdal esélytelen. Na a lényeg, hogy a gyerek megkapta szülinapjára még januárban a rollert. Aliról, legyen boltból rendelve, 3 nap alatt hozta a DPD. Az összeszerelés, első töltés teljesen rendben lement, hasít vele a gyerek ahogy kell. Természetesen felmerül a kérdés, hogy ki lehet -e többet hozni a rollerből? Az akku kapacitása adott, a motor adott, valószínű, hogy túl van tervezve minden, illetve kisebb súllyal jó eséllyel meghibásodás nélkül lehet túlhajtva használni. A gyerek alatt 40 km-t probléma nélkül elmegy a roller, persze 35kg az nem 80 vagy 100, így a napi iskolába járáshoz bőven ideális.
A rollert lehet firmware updatelni, gyárilag a saját Xiaomi appjában van erre lehetőség, ha jön hozzá frissítés. A programban be tudjuk állítani a tempomatot és az állandó hátsó lámpa világítást (fékezés esetén villogni fog). A tuningoláshoz elég egy androidos telefon és az m365 flasher nevű app beszerzése. Weboldalak sokasága foglalkozik custom firmwarekkel. Mindenhol van egy maximális beállítási ajánlás, elmondható, hogy kb. 30 km/h a biztonságos (elektronikai szempontból) maximális sebesség. Be tudjuk továbbá állítani, hogy milyen sebességtől induljon meg a roller, milyen áramerősség tomboljon gyorsításkor, stb. Nyilván mindent ésszel érdemes beállítani, mert a vezérlést seperc zéróra lehet égetni. Ide tartozik továbbá, hogy a megnövekedett teljesítmény a gumikat is gyilkolja, a hátsó a fékezés miatt, a kisebb súly végett farolás a vége majdnem minden nagyobb fékezésnek és az indulásnál a kisebb súly miatt a kerék kipörög, így kb 50 km után már lehet is elől és hátul is külsőt cserélni.
Az első 500 km tapasztalata azt mutatja, hogy a farolás és kipörgetés darálja a kereket, azonban, ha normálisan használjuk akkor is oda kell figyelni a nyomásra, alacsony nyomás esetén a belső és a külső közt surlódás lép fel és a belső gumi kopni kezd és valahol a levegő szokni fog. A surlódást lehet csökkenteni hintőporral, wd40-gyel, de ezek is csak ideig óráig fognak segíteni a belső gumin. A takonnyal való felfújás még egy lehetőség, de belső nélküli gumit is varázsolhatunk a kerékre, lényeg, hogy a szelep körül tömítenünk kell. Persze ezek a megoldások a normál használat mellett számítanak valamit. A keréknyomásra tényleg oda kell figyelni, mert brutálisan tud rosszul kopni a gumi és slickre tudjuk darálni a közepét elég gyorsan.
A rollerhez nagyon sok kiegészítőt lehet kapni, hátsó sárvédő merevítőt amit mindenképpen javaslok. A hátsó sárvédő rezeg, remeg, egy idő után elreped, letörik és viszi magával a féklámpa vezetékét is ami, ha tőből kiszakad akkor csak az alsó véde levételével forrasztással orvosolható. A hátsó gumi felhejezésére javaslok kábelkötelegőket amikkel a gumit össze lehet nyomni és be lehet szorítani az egyik oldalon így a másik oldalon probléma nélkül a perem alá csúszik a gumi. 2-3 felfújást követően a külső a helyére fog kerülni, ebben segít még a hintőpor vagy a WD40. Az első kerék már szívás, csak egy oldalról tudjuk felrakni a gumit, hiszen a tápkábel miatt fixen csak egy oldalról férünk hozzá. Érdemes kisebb szorítókat (igen, asztalos szorítókat) beszerezni és azzal összenyomni a külsőt és benyomni a két perem közé a gumit így a másik oldalt már relatív egyszerű lesz a perem alá nyomni.
A gyári fékbeállításhoz nem érdemes nyúlni szerintem, sokkal jobb nem lesz, ha előbb fog a kerék akkor csak farolni fog, sajnos ez a bowdenes megoldás nem a legjobb, nehezen adagolható a fék. Lehet rá olajos féket venni, de ennek most nem látom igazán értelmét. A tapasztalatok nagyon jók az első 500 km után. Az akkumulátor jól bírja, degradálódásnak még nyoma sincs, bár 2-3 ezer km-t el kellene, hogy menjen gond nélkül. Én is agyalok már, hogy veszek magamnak, bár nekem picinek érződik az m365, nyáron lehet benevezek inkább egy nagyobb darabra, már csak a nagyobb akku kapacitás miatt is, mert alattam 20km-nél többet tényleg nem megy el a roller, a Balaton körül pedig épül/szépül a bringás körút.
Haszons kiegészítőnek még a másodlagos kijelzőt mondhatnám, a fékkar és a gázkar segítségével lehet a menüben ugrálni, kb mint egy autó fogyasztásmérő – fedélzeti egysége mutatja a megtehető km-t, a napi számlálót, átlagsebességet, mennyi a teljes megtett távolság. Hasznos egy darab, ha statisztikát akarunk vezetni. Lányom is már nagyon érdeklődik a roller iránt, de szerintem ez pár évet még várat magára.