mi kell a boldogsághoz?
August 15th, 2011
Ugyan asztali PC-m még van, de kb egy hónapja nem láttam közelről, már kezdek gondolkodni, hogy a monitort kis TV-nek fogom használni, végülis a xoomból jön ki HDMI kimenet. Csak az éjjeli szekrényen hülyén néz ki egy 26″-os monitor. Ugye vége az MSInek és már egy jó ideje csak a Xoom van mint lehetőség. Vegyük szépen sorra, hogy mire jó és miért jó és mit mivel lehet elérni. Trükkös a jószág, de vannak megoldások rendesen.
GPS funkciót ki tudom használni rendesen, Sygic nevű programmal teljes friss világatlaszt tudok beszerezni, funkcionalitásában nem olyan gazdag, mint egy TomTom, de talán ez közelíti meg a legjobban, a felbontással sincs probléma, szépen fut a Xoomon, nem kisablak, nem felnagyítva, hanem átveszi a Xoom felbontását. A GPS aktiválástól számítva kb 10 másodperc alatt már nagyon szépen tudja, hogy hol vagyunk, akár hideg, akár meleg indítást csináltunk. Nagyon jó a GPS, mert még a lakásban is jól müxik, ahol annó a 25-30 ezer Ft-s kézi GPS-k műhold árnyékát sem látták. Az autóban való navigáláshoz is teljesen hibátlan, kell egy megfelelő tartót beszerezni, maga a képernyőt tartó egységet ebayről/speedshopból be lehet szerezni pár ezresért, nem egy érvágás. A tartó rész pedig már autó specifikus, hiszen minden autóban máshogy helyezkedik el a műszerfal és a szélvédő.
És ahogy a képeken látni, nekem pont a rádió fölé sikerült rakni, így kilátást sem takar, max a szellőzőket takarja le picit, ami nyáron hasznos, mert hűteni lehet vele a gépet, ha kintről írtózatosan süt a nap. Nem egyszer fagyott már meg a HD2 3-4 óra navigálás után, mert a hátulját telibekapta a nap és lehúzott ablakkal sikerült 30 fokban közlekedni:)
A másik nagy kérdés persze a video lejátszás, hírdetik ezerrel ezeket a cuccokat, hogy hárdverből tolja neki a hiprofile mpeg4 videót, közben meg ac3-t gyárilag baszik lejátszani, így az összes mkv cuccot lehet áttömöríteni, hogy nézhető legyen. Nagyon sok program elérhető videólejátszáshoz, de nagyon sok a szemét ami csak hírdeti magát, hogy tud is valamit. Magával az mkvvel nem lene baj, mert tényleg röccenés nélkül viszi az 1080p-t nandról, wifin keresztül 720p is megy csodálatosan, de az ac3 az szopás. A mai sorozatok pedig mind már dd 5.1, tehát ac3 hangot hordoznak magukban, ami nagy tv előtt hasznos a házimozi rendszerrel, de egy xoomon fej/fül bármilyen hallgatóval már kevésbé fontos. A megoldás a userek előtt az áttömörítés, ami egy video streamcopy és egy hang átkódolás mondjuk empéháromba. Ez gyorsan meg van, de kinek van kedve még ezzel is vesződni? Megoldást nyújt a számtalan kipróbált palyerek közül a DICE Player. Feliratot minden formában kezel, minden karakterkészlettel ami létezik. Mindent lejátszik és megeszik és nagyon szép minőségben adja elő még a fos divxeket is. A 720p videó pedig szép folyamatos, nincs röccenés hálózaton keresztül sem. Szóval megéri vastagon a pár dollárját, igazi társunk lehet. Folyamatosan fejlesztik és egyre több és több kis funkciókkal bővül. Az már talán alap, hogy megmutatja, hogy mi volt az utolsó file amit lejátszottunk vele és hol hagytuk abba és onnan indul tovább. Illetve megjegyzi, hogy az adott file-t hány percig játszottuk le, így láthatjuk, hogy nem fejeztünk be valamit és érdemes folytatni. A kis thumbnaileket gyorsan generálja, nem kell szívni vele percekig ahogy a többi program végignézi előbb az egész gépet, hogy hol mi van és playlistbe kényszerít minket, így egy frissen felmásolt film miatt újra kell frissíteni a playlistet ami megint fél percet vesz el az életünkből legalább.
File kezelés szempontjából a norton/volkov/windows/total commanderrel nem lehet felvenni a versenyt, persze a dos-navigátort se hagyjuk ki és a far managert. Ó régi szép idők. Aki nem tudja miről van szó, akassza is fel magát. Alapvetően a kis telefonkijelzők miatt az egy ablakos sima struktúra terjedt el, bár total commander volt winmo6.5re, de gyakorlatilag dupla képernyőben fost sem látott az ember és 2mm-s fileneveket kellett kattingatni. Itt még van fejlődési lehetőség, hogy egy ütős és fasza file managert készítsen valaki honeycombra, ami már ugye nem picsa telefonméret, hanem egy szép nagy 10 colos tábla, tehát elfér bal és jobb oldal is bőven. Tömörítőket belerakni, de az összeset bazdmeg! Jó, ice és arj talán már nem kell….itt is mindenki kösse fel magát. A másik nagyon fontos szempont a hálózati helyek felmappolása. Linux alatt ez rutinmunka és windows alatt sem ördöngősség. Itt viszont vannak gyári problémák, apavetően arról van szó, hogy az eddigi managerek ha tudtak is sambát kezelni, csak prefetch-csel működtek, tehát előre letöltötték a filet és utána lehetett megnyitni, ez lassú, gecire. Samba stream lenne jó, fix felmountolás. Van rá lehetőség. De rootolni kell a gépet és a megfelelő sambamount modulokat felmásolni és tádám, máris bárhova tudunk fixen mountolni, még arra is figyelünk, hogy ha nincs net (wifi), akkor a samba lője ki magát és ne ontsa a hibaüzeneteket a logokba, mint egy idióta. Az asto filemanager az smb bővítéssel tudja mint ezt, de csak android 2.2-ig, frissítés már rég nem jött ki, hibaüzenettel kilég gingerbreaden, honeycombon, bármit csinál az ember, az űrt jelenleg az es file manager tölti be, ahol nem könyvtárba mountolva tudjuk megtekinteni a hálózati tartalmakat, hanem egy külön “LAN” részben. A filemanager tartalmaz saját képnézegetőt is, ez abból a szempontból jó, hogy legalább a program önmagán belül a képnézegetőt engedi léptetni. Külső program ugye nem úgy látja a fileokat, mint ahogy elvárnánk, hanem sambán keresztüli címmel amivel sok kezdeni sem tud semmit, nem hogy léptetni. A DICEPlayer is boldogul, ő öröm és bódottá.
VPN, erről nem mondok semmit, működik faszán. Ki kell próbálni ki melyiket akarja, titkosítási támogatottság szempontjából érdemes végigrágni.
Remotedesktop connection, na ez már nehéz eset, én a Pocket Cloudban találtam meg a szerelmet, mindent tud, keyboard, pointer, nagyítás, különböző felbontások, hang átvitel, file átvitel. Kényelmesen lehet vele dolgozni, vnc, rdc és minden más hárombetűst is tud kezelni:) Fontos megjegyezni, hogy tényleg ott vannak a finomságok, amiket egy ilyen programtól elvárunk, érintőképernyős, de legyen egy preciziós touch nyíl és egy bármikor elővarázsolható speckó billentyűsor és ne kelljen bűvészkedni a windows saját beépített szarával. Talán az hiányozhat belőle, hogy az bluetooth egérrel nem tudunk rajta dolgozni, de könyörgöm, egy touch gépnél ne kelljen már egérrel vicceskedni. Az ablakok nagyítása, kicsinyítése, kijelölése és copy-pastelés is nagyon jól müxik, nagyon borsos a fullos verzió ára, 12-3 USD, de a free verzió sem okoz problémát, egyszerre csak egy gépet tud megjegyezni és pár nagyon extrém titkosítási funkció le van tiltva, látszik hogy business program, nem pár usd-s játékot fejlesztettek.
No és akkor az autóban felrakva miért is jó nekünk? Filmet tudunk nézni, veszélyes, de a telefon helyett jobb itt a navigáció, mert általában mindig akkor fut be egy-két hívás amikor nézni kell a navigációt, 200km egyenes autópályán senki nem telefonál, de ahogy városban nézni kéne a kisutcát, azonnal fut be a telefon, persze kihangosítón keresztül megy a telefon, de az első 5-10 másodpercben még csörög/felveszem, addig a térkép eltűnik, majd csak később jön vissza a beszélgetés közben. A Xoom 3,5 jackel felköthető a gyári hifi aux bemenetére, nem vagyok annyira zenei igénymániás, mert nyílván akkor lenne egy komolyabb rendszer a kocsiban és mobil bakelit lejátszóval közlekednék, de az mp3 muzsikát is szépen tolja kifelé, erre egymillió player elérhető, mindenki számára a legjobbat taljálja meg, muzsika játszás közben mehet a navigáció, ha a navigáció belepofázik, addig a muzsika kicsit elhalkul. Tehát nagyon is használható a rendszer. Kifejezetten jó kis utitárs ez a Xoom vagy bármilyen honeycombos 10 colos dualcore cucceráj.
Autós töltőt őszintén megmondom még nem vettem hozzá, nem látom még értelmét, mert nem megyek annyira hosszú utakra. Jelenleg 8 órát biztosan elmegy navigációval/filmnézéssel, internetezgetéssel gond nélkül. A töltés pedig bámulatosan gyors, szinte nulláról 2-3 óra alatt feltölti magát, éjszakára felrakja az ember és másnap aktívan 8 órát lehet ütni vágni. Ha alszik akkor pedig alig fogyaszt áramot, mondhatjuk, hogy készenléti idő kiemelkedően jó, akár több nap is, bár itt ilyenről alig van értelme beszélni. Egy dolog ami még hibázdik, hogy skypeból nem jött ki olyan verzió ami a kamerájá támogatná, alig van készülék aminek a front kamerája működik skype alatt, mindenféle baromkodós megoldások vannak, de lassan jönnek majd a tuti dolgok, ahogy a video, filemegosztásra is jönnek a jobbnál jobb megoldások.
Egyetlen hátránya a dolognak, hogy az öreg kontinensen persze megint a legdrágább.. Pofátlanságnak tartom, hogy 550 USDért már lehet kint kapni, EU-ban 450-500 EUR, angliában pedig 450-500 font. És persze itthon 150 Ezer forint… Tudom, áfa különbözet, meg minden, de akkor is botrány amit ezekkel a kütyükkel művelnek.
A műszerfal felhejezés is 99%-ban kész van, képeket hamarosan:)