csak a sört nem csapolja le
September 7th, 2009
Szombat reggel pánik hangulatban keltem fel. Már megszoktam, hogy a P990i-m 3-4 naponta egyszer lefagy hívás fogadáskor vagy indításkor. Aksi ki-be és utána minden megy a maga rendjén. A kijelző is elkezdett erőteljesen vibrálni / foltokban látszani néha, ekkor a világításon emeltem egy kicsit. Alapból én mindig nulla háttérfénnyel használtam, így 3 éve még 3-4 napot is tudott a telefon, ma 1 nap, ha nem telefonálok, ha megy a telefon akkor tölteni kell napközben. Szombat reggel már a világítást 25%-ra kellett húzni, hogy ne vibráljon / foltosodjon a kép. Továbbá néha random módon újra indította magát mikor felraktam tölteni. Gondoltam itt az idő, kéne egy másik, de előbb nézelődjünk p990i után, hiszen mennyire egyszerű lenne a dolog.
Fórumokat felfedezve a telefont már 3 éve nem gyártják. Támogatás azt már tudtam, 3 éve nincs hozzá, pont akkor jött ki az utolsó firmware mikor megvettem az enyémet. Első dolgom az is volt, hogy használtan keresek egy ugyanilyen gépet. Kerestem, kerestem, de mindegyik 3 éves volt. Hiába volt szalonképes a fényképen, a tulaj is bevallotta, hogy igen, ez is fagy néha hívás érkezéskor / indításkor és a kijelzője is vibrál. Amelyik jó lett volna az adott volna hozzá minden szart amire nincs szükségem és 50 fölött áltunk volna meg. Normálisan ez a teló 100 USD használtan. De már csak 3 éves darabok vannak belőle. És, ha nem is biztos, de valószínű, hogy fél éven belül ugyanezekkel a hibákkal fogok találkozni.
Fáj és nagyon fáj, de éreztem, ki kell már szegényt kapcsolnom, örökre. Elkezdtem nézelődni, hogy mit vegyek. S60 már azért kiesett, mert nem szeretem, az uiq3 még okés volt, de az s60 az katasztrofális, a wm6hoz irgalmatlan mennyiségű program elérhető, nagyon jó a támogatottsága. Gondolkoztam iPhonon is, de a multitouchon – ami zoomolásnál zsírkirály – kívül mást nem tudott felmutatni, navi program, file transfer bluetoothon keresztül, egyszerű program telepítés apple store nélkül és persze az ár. Na ezek a kérdések után erről letettem. Maradt a HTC. De nem az android, mert annyira még nem kiforrott és nekem azonnal kellenek a programok, nem érek rá fejleszteni mostanában. És amúgyis, ha egyszer olyat akarok, majd felrakom, a wms telókon a linux el szokott indulni, minden HTCre lehet debiant húzni és ez normális is.
Jójó, de melyik HTC? Kihajtogatható klavi nem kell, mert tudom, hiába über cucc fél év után lötyögni fog. Nekem pedig legalább 3 évre kell a telefon. Olyan kell amivel mindent tudok amit szeretek. Navi programok, ssh, filmnézés, wifi, bluetooth, rendes file kezelés, im cuccok, rendes szinkronizálás irodai géppel és persze az elmaradhatatlan szép nagy kijelző és tényleg annyi program amit nem szégyelünk. Elkezdtem HTC teszteket olvasni és a HD nagyon megfogott. És hát körbenéztem, megnéztem, elmentem, átvettem, ennyi. Első este már megfelelő mennyiségű naviprogramot próbáltam ki. Tomtom7, IGO8, Garmin Mobile XT és a gyári Google Maps.
Melyik a legjobb? Ez általában egy szubjektív kérdés és a forumokon töménytelen mennyiségű flamelést vált ki. Ez kb olyan mint annó ati vagy nvidia, intel vagy amd. Én ugye tomtom felhasználó voltam az elmúlt három évben, de próbálgattam a garmint inkább kevesebb mint több sikerrel. Annó akkor arra fogtam, hogy lassú a telefonom és azért szenvedős a garmin. De mi a helyzet most? A gyári google mapsot azért hagyjuk, mert permanens net kapcsolat kell hozzá, a cacheben lévő térképet pedig baszik normálisan használni, vagyis nem használja, pedig a leírás azt mondta, hogy minden megmarad cacheben még ki nem töröljük. Végig néztem nagy és kisfelbontásban budapestet, majd kipróbáltam, hát szürkeségen és erroron kívül más nem volt, ha nincs netkapcsolat.
Számomra a fontos funkciók: előre tervezés adott helytől adott helyig. IGO tudja, TomTom tudja, Garmin nem tudja, mivel beépített GPS van ezért errorozik és nem tudunk kezdési helyet megadni, ha nem lenne belső GPS akkor is csak koordináták alapján tudjuk megadni. Kezelhetőség, IGO jó, kellemesen lehet beütni a címeket, nincs gond, TomTom is szuper, teljesen normális, lehet irányítószám alapján is címet beütni, ekkor a várossal és a kerülettel már nem kell játszani. Garmin: hát én nem tudom, rontásnál visszadob az elejére, nagyon lassan jelennek meg az utcák miközben pötyögjük be a betűket, néha még a betű sem jelenik meg, mivel érintőképernyő ezért jó volna azonnal látni, mint pozitív visszacsatolás.
Magasság, irány és egyéb dolgokat mindegyik program tudja. A tomtomnál viszont korlátlanul mindent ki tudunk pakoltatni a navigálás közben. IGOnál és Garminnál fix/limitálás van. Bekapcsolás után a TomTom találja meg leggyorsabban a műholdakat, IGO kicsit lassabb, Garmin szokás szerint a leglassabb. Peidg itt elméletileg nem szabadna, hogy különbség legyen. IGO és TomTom szépen mutatja, hogy merre vannak a műholdak, Garminnál csak a Holdat és a Napot látni, mást nem. Navigálásnál a sebesség, Garmin a leglassabb és a TomTom a leggyorsabb. IGO valahol félúton, mindig késve navigál, mond, újratervez, TomTom viszont mintha előre is gondolkodna valamennyit. Az Igo és a Garmin tud loggolni, TomTom nem, kb ennyi hibája van a TomTomnak, de ez igazából feledhető, mert tényleg gyorsan indul, gyorsan számol, egyszerű és nagyszerű. Szép az IGO, de maradok a TomTomnál. A Garmin egyetlen pozitívuma, hogy van gyalogos térkép hozzá, kirándulós, túrista út gyűjtemény. Mivel egybe van építve a GPS a telóval, ezért ez hasznos, és hiába lassú, gyalog az ember kényelmesen tudja követni.
Maga a GPS pontos, kb 2-3 méteres tévedése van szerintem, google mapson a kertben való sétálásnál (igen, van wifi) tökéletesen nyomon tudtam követni, hogy merre sétálok. Viszont, autóban, ha nincs az összes műhold fullon, tud meglepetéseket okozni. Bár lehet ez már csak a programok hibája. Teszteléskor nem tervezett úton mentem, csak úgy mentem és néztem merre vagyok.
Egyéb programok terén pedig határ a csillagos ég. Nagyon sok custom firmware elérhető hozzá, de simán frontnak is több ezer programból lehet választani. A lehetőségek tényleg határtalanok. Szóval egyelőre nagyon pozitív a telefon. Egyetlen egy dolog nem bejövős, hogy hálózati megosztásokat nem tudok vele nézni. De ezen próbálok még javítani, biztos van erre megfelelő program. Az opera bőven elég böngészésre, kényelmesen lehet zoomolni, de az index főoldala alapból is olvasható, igaz kicsit fárasztja a szemet, érdemes zoomolni. Köszönhető a jó láthatóság a jelenleg kapható legnagyobb kijelzőnek. Felbontása és színhűsége nekem bőven elég, nyilván nem fogok képeket editálni rajta. Pedig van hackelt photoshop ppcre és wmre. A filmek lejátszása terén sincs gond. A divx gond nélkül megy, egyedül a “2cds” ac3 hanggal rendelkező filmekkel van néha probléma. A sorozatrészekkel ahol sima mp3 a hang bőven elboldogul. Vannak különböző programok amik filmek felbontását a telefonra optimalizálják, így kevesebb helyet foglalnak és kevésbé terhelik a procit.
Tartozéknak kapunk egy töltőt amibe USB kábelt lehet dugni, a telefon szabvány USB mini – B-vel tölthető bármiről aminek USB kimenete van, van még pót stylus, 8GB SDHC kártya, igen, a belső memória az csak az oprendszerre és egykét dologra van, másra nem elég, de amennyibe kerülnek ma az SD kártyák ez nem probléma, de én sem értem a HTC-t. Egy szép kis plüss béléses szütyő jár még a telóhoz amiben lehet hordozgatni. Leírás, telepítő CD (activsync és trial outlook). Van egy gombnyomós headset, ezzel fel és le rakhatjuk a hívásokat. Minősége alap zenehallgatáshoz, rádiózáshoz megfelelő. Nagyobb és jobb fülessel persze jobban szól, szabvány 3,5mm-s jack jó hozzá.
Nem enyhén király a telefon, hanem zsírkirály:)
PS: ugyanitt eladó p990i SE telefon, 3 és fél évesen, megkímélt jó állapotban:D